שיקום יציבתי

 
 
 
 
ליקויי יציבה מתגלים במקרים רבים דווקא בגיל הזהב, גיל בו הקושי ביציבות הגוף חובר לליקויים ומחלות נוספות ומתבטא בנפילות וקושי מהותי בתפקוד. דווקא בגילאים אלה, לעתים הגילוי עשוי להיות מאוחר, שכן למרות שבכל גיל ניתן לטפל ולהעניק כלים ליציבה נכונה, השיפור עשוי להיות מזערי לאחר שהנזק הושרש אל הגוף לאורך שנים ארוכות.


שיקום יציבתי הוא תוצר של מחקר ופיתוח שיטות טיפול מתקדמות, אשר יעילותו עולה בעשרות אחוזים ככל שמקדימים לאבחן ולקבל טיפול. בניגוד לנהוג לחשוב, כאשר קיים ליקוי ביציבה בגיל צעיר, אצל ילדים ובני נוער, אין צורך ואף לא מומלץ להמתין לסיום תהליך הגדילה כדי לטפל. ליקויים מסוג זה אינם נוטים להיעלם עם התפתחות הגוף וצמיחתו, אלא נוטעים שורש ומתקבעים באופן המקשה על הטיפול בעתיד.
 

קיימים שני סוגים עיקריים של ליקויי יציבה:

 
 
 
 
ליקוי יציבה מבני - ליקוי זה הוא ליקוי מולד. עשוי להתרחש עקב מבנה בעייתי של עמוד השדרה, חוסר איזון בין העצמות בצדי הגוף השונים, כפיפות או עקמת המשפיעה על היציבה וכדומה.


ליקוי יציבה גמיש - ליקוי זה הנו ליקוי נרכש, אשר מתפתח לאורך שנים עקב הרגלי תנועה לא נכונים. ליקוי זה עשוי להתפתח גם עקב שינה על גבי מיטה/מזרון לא איכותיים ו/או שאינם תואמים למידות הגוף, עקב עיסוק בספורט או תחום תעסוקה הגורם לישיבה ממושכת בצורה שאינה נכונה, משיכה ומתיחה של שריר בניגוד לתפקודו הרצוי ועוד.
בשני הליקויים הללו ניתן לטפל בצורה מיטיבה ולהגיע לתוצאות שיפור מהותיות, באבחון נכון ומדויק של הליקוי ובהתאמת תכנית טיפול שיקום יציבתי.
 

מהו בעצם ליקוי יציבה?

 
יציבה נכונה הינה שילוב בין חלקי הגוף השונים היוצר הרמוניה במראה ובתנועה. שילוב זה מתבטא בתנועה חלקה וטבעית, בהליכה יציבה, ישיבה השומרת על גוו זקוף ותנועה חופשית של הגפיים. סטייה ממבנה השלד התקין או חוסר איזון בין השרירים בגוף יצרו ליקוי יציבתי. ליקוי זה עשוי להיראות לעין או להיות מוסתר מעין, אולם ישפיע רבות על תפקוד הגוף ולאורך הזמן גם יהיה מקור לכאב וקושי של ממש. דרגת החומרה של הליקוי נקבעת על פי מספר פרמטרים בניהם רמת הסטייה, דרגת הקשיחות ו/או הגמישות שלה, סיבת ההתהוות (מבנית או נרכשת) וכן בתצורה החיצונית במידה ומתבטא בכך.
 

שיקום יציבתי - כלים ופתרונות:

 
הטיפול הבולט ביותר בתחום השיקום היציבתי הוא טיפול פיזיותרפי, כאשר קיימת הבנה כי פתרון לטווח הארוך יכול להתקיים רק באמצעות שיפור טווח התנועה, חיזוק השרירים הפגועים ויצירת איזון בין השרירים בגוף, חיזוק ויישור של מבנה השלד במקומות בהן הוא הגורם לכשל היציבתי, משיכה איטית ועקבית של עצמות שאינן ממוקמות במקומן הטבעי באמצעות תנועה וטיפול באלקטרודות. שיקום יציבתי אפקטיבי מצריך מהמטופל תרגול מתמיד הן בתהליך הטיפולי והן כחלק מאורחות חייו. התאמת הטיפול נקבעת בהתאם לליקוי היציבתי אולם לא פחות חשוב מכך בהתאם למקור הליקוי וההיסטוריה שלו. פרמטרים חשובים נוספים הם גיל המטופל, נוקשות השרירים או גמישותם, משקל וגובה ונתונים פיזיולוגיים אחרים. בניית התרגילים ותכנית הטיפול הם אינדיווידואליות ומשתנות בין מטופל למטופל על פי פרמטרים אלו.