שיטת מקנזי

 
 
 
 
הפיזיותרפיסט רובין מקנזי הצליח בשנות ה-60 של המאה הקודמת לפתח שיטה יעילה המתייחסת לכאב ככלי אבחנתי.

במהותה העמוקה משמשת השיטה בתור גישה מקיפה בתחום עמוד השדרה. היא מבוססת על עקרונות ויסודות המאפשרים עבודה נכונה והערכה של הפרעות הקשורות לעמוד השדרה.

 
 
 
שיטת מקנזי לטיפול בכאבים - מרכז הפיזיותרפיה
 
 
 
 
השיטה גורסת כי קיימת מערכת יחסים קבועה של נסיבות ותוצאות בין תופעות היסטוריות מתועדות של כאבים. על פי השיטה, ניתן להבחין בין שלוש תסמונות מכניות המתרחשות בתחום הצווארי המותני ובית החזה:

א. אופן התנוחה
ב. תפקוד לקוי
ג. אי-סדר

תסמונת אופן התנוחה באה לידי ביטוי בקצה הסיום של לחץ המבנים הנורמלים, בעוד תפקוד לקוי מייצג את קצה הסיום של לחץ המבנים המקוצרים. מנגד, אי סדר הוא בפועל שיבוש או התמקמות לא תקינה בתוך פרק התנועה.

 
שיטת מקנזי מבוצעת לאחר בדיקה קלינית - מרכז הפיזיותרפיה
 

יתרונות שיטת מקנזי וגישת הטיפול

 
היתרון העיקרי של שיטת מקנזי הוא שניתן לקבל יותר מידע על הבעיה ואופי הטיפול המתאים עבור המטופל, בהשוואה לצילומי רנטגן או CT. השיטה מבוצעת לאחר בדיקה קלינית שמטרתה להעריך את התנועה, המגבלות ופיזור הכאב והטיפול מבוסס על ממצאים אלו יחד עם ראיון. הטיפול עצמו מחייב תרגול בהתאמה לכאבי המטופל, ייעוץ ארגונומי והפניית תשומת לב לעומסים המחמירים את הכאב או לחילופין מפחיתים אותו.

הדגש של שיטת מקנזי הוא על עצמאות המטופל ומניעת תלות במטפל. השיטה יכולה להתאים למי שסובל מכאבי גב עם או בלי הקרנות לאיזורים אחרים, למי שסובל מכאבי צוואר ולכאבים במפרקים אחרים. בנוסף, אפשר להתחיל להפחית את העומס ולהקל על הכאבים באמצעות ישיבה נכונה.

 
המומחים של מרכז הפיזיותרפיה ירושלים עוברים הסמכה מיוחדת לטיפול בשיטת מקנזי.

צרו קשר עם אחד הנציגים שלנו במספר 072-3225662 או השאירו פרטים באתר ונוכל לזמן עבורכם תור.

קראו את המאמרים והשתמשו בעצות השונות כדי להשיג שיפור מיידי.