פיזיותרפיה לרצפת האגן

 
ברצפת האגן ממוקמים כמה מהאיברים החשובים ביותר בגוף; פי הטבעת, צינור השתן, החלחולת, הנרתיק והרחם בנשים וכן מספר איברים פנימיים נוספים. ברצפת האגן ניתן למצוא מערכת ענפה ומסועפת של רקמות חיבור, שרירים, עצבים וכלי דם ולפיכך אזור זה מועד לפורענות מבחינת הפתולוגיות הרבות שעלולות לפגוע בו במהלך החיים.
 
רצפת האגן - מרכז הפיזיותרפיה
 

בעיות ברצפת האגן אצל נשים וההשלכות שלהן

 
את הבעיות השונות הפוגעות בשרירי רצפת האגן בנשים נהוג לסווג לשתי קבוצות מרכזיות: בעיות הקשורות לכיווץ יתר של השרירים ובעיות הקשורות לרפיון של השרירים.

בעיות ברצפת אגן בקרב נשים קשורות במרבית המקרים בשינויים המתרחשים בגוף במהלך היריון ולידה, אם כי בחלק מהמקרים מתברר שהמקור לבעיות הוא עצירת שתן, עודף משקל והשמנה, שינויים מבניים כתוצאה מהתנוונות בגיל מבוגר או שינויים הורמונאליים הקשורים לגיל המעבר ועוד. בין הדרכים לתיקון המצב, פיזיותרפיה היא דרך יעילה לשקם את רצפת האגן.

הפתולוגיות השונות בשרירי רצפת האגן יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של תסמינים:

  • אובדן שליטה מלא על הסוגרים.
  • אובדן שליטה חלקי על הסוגרים שיכול לגרום לקשיים בהתרוקנות, דליפת צואה ובריחת שתן.
  • כאבים באזור האגן שבמקרים רבים מקרינים לגב.
  • צניחה של איברי האגן דרך הפתחים הממוקמים באגן (פי הטבעת ו/ או הנרתיק).

 

הפיזיותרפיה היא דרך יעילה לשיקום רצפת האגן גם אצל גברים

 
רבים לא מודעים לכך, אבל גם גברים רבים סובלים מפתולוגיות שונות הקשורות לרצפת האגן. הבעיות הללו שכיחות יותר בקרב נשים אומנם, בשל המבנה האנטומי שלהן, תסמיני גיל המעבר וכמובן גם בשל העומסים המופעלים על אזור האגן במהלך ההיריון והלידה, אך פגיעה שכזו עשויה להופיע גם אצל גברים מבוגרים ואף אצל ילדים.

את הבעיות המופיעות אצל גברים נהוג לסווג לשתי קבוצות:

  • בעיות מבניות - מכלול רחב של בעיות שנובעות ממבנה לא תקין של רצפת האגן.
  • בעיות פונקציונאליות - אנטומיה תקינה אך התפקוד של רצפת האגן אינו תקין.

בדומה לתסמינים המופיעים בקרב נשים, גם בקרב גברים הבעיות הללו עלולות להוביל לדליפת צואה או בריחת שתן, בעיות ביכולת ההתרוקנות, כאבים ברצפת האגן, צניחת איברי האגן דרך פי הטבעת ועוד.

 

שיטות נפוצות לטיפול בבעיות ברצפת האגן

 
השאיפה היא להביא לפתרון הבעיה באופן לא פולשני ורק במקרים חמורים להגיש טיפול כירורגי. בדרך כלל הטיפול מתחיל בשינוי תזונתי ובהנחיה גורפת להימנע מהתאפקות. ניתן לטפל בבעיות כיווץ יתר בשרירי רצפת האגן באמצעות הזרקה של בוטלינום טוקסין - אותו חומר המשמש להעלמת קמטים - או באמצעות טכניקות שונות המתבססות על ביופידבק, באמצעות גירוי חשמלי של האזור הפגוע ועוד.

בין הטיפולים היעילים ביותר חשוב להזכיר את הטיפול הפיזיותרפי, המסייע למטופלים לחזק את שרירי רצפת האגן ולרכוש שליטה מחודשת בשרירים תוך למידת טכניקות חדשות להפעלת השרירים השונים הממוקמים באזור.


במידה ואתם מעוניינים לקבל פרטים נוספים או לטפל בבעיה קיימת -
באפשרותכם ליצור קשר עם אנשי המקצוע של מרכז הפיזיותרפיה ירושלים בטלפון מספר
072-3225662

או פשוט להשאיר את הפרטים שלכם בטופס "צור קשר" באתר ונציגי המרכז ישמחו לשוב אליכם בהקדם.