כיווץ שריר

 
שרירים אלו הרקמות הכי מסקרנות שיש בגופנו, במיוחד בגלל היכולת שלהם להיבנות ולהפוך אותנו לאסתטיים יותר. אבל כמה מאתנו באמת משקיעים בהם ומטפחים אותם, במקום לשים אליהם לב רק כשמשהו משתבש והם "נתפסים" לנו, או יותר נכון, קורה מה שנקרא כיווץ שריר, ובשפה מקצועית? זוהי בדיוק הנקודה שבה עלינו להבין טוב יותר את הגוף שלנו ועם מה אנחנו מתמודדים כאשר אנחנו מזניחים את מערכות הגוף הגדולות האלה, משום שלא תמיד חייבים לסבול מההתכווצויות האלה מבלי לטפל בהן. יש כיצד להתמודד עם כיווצים שאינן רצויים לנו ואף מציקים בכאב ובמוגבלות התנועה.
 

כיצד פועלת מערכת השרירים?

 
 
 
השרירים הם מערכת התנועה הגדולה של גופנו והם מפוזרים בכל הגוף, כאשר הם מתכווצים ומרפים חליפות כל הזמן. רוב הזמן איננו מרגישים את פעולת הכיווץ משום שהיא נעשית כפעולה רצונית כדי להניע את הגוף והאיברים וכך היא ממנפת תנועה ואיברים. כל כיווץ שריר מקרב עצמות ואיברים זה לזה וכך אנחנו נעים. זהו הבסיס להבנת ההתכווצויות הבריאות והשגרתיות, כך שבסך הכול זה מה שאנחנו צריכים לשאוף לו. תנועת הכיווץ גם מניעה איברים פנימיים כמו הלב ומערכת העיכול שעשויות משרירים בעצמן.
 
 
 

מהי התכווצות שרירים לא רצויה?

 
בניגוד להתכווצויות הרצויות והבריאות, ההתכווצויות שאנחנו מכירים גם כעווית השריר קורות בצורה לא רצונית, כלומר בניגוד לרצוננו ושלא בטובתנו. להפך, אפילו, התנועה גורמת לנו כאב וסבל בדרגות שונות ומשבשת לנו את התנועה הרגילה. ההתכווצויות האלה נקראות Muscle cramps, והן קיצוניות למדי. אנחנו מכירים את הכאב וההתכווצות שמונעים מאתנו לנוע או ליישר גב, למשל, או התכווצות בירך או בשוק או בזרוע, או בכל שריר שנחשב גדול ודומיננטי ומונע מאתנו כעת למוגבלות גופנית. אלה ההתכווצויות שיש לבדוק את מקורן אם איננו יודעים מה גרם להן וזה כיווץ שריר שיש לטפל בו כדי לקבל גם הדרכה לשימוש נכון בגוף כדי להימנע מנזקים נוספים כאלה.
 
כיווץ שריר - מרכז הפיזיותרפיה ירושלים
 

למה קורה כיווץ שריר לא רצוי?

 
 
שרירים בנויים מסיבי רקמת שריר ארוכות והם אלסטיים מספיק כדי להתכווץ ולהרפות, והם מתכווצים באופן טבעי בעזרת גירוי עצבי תוך-שרירי שנעזר בנוזל סיכה ברקמות שעוטפות את סיבי השריר. הכיווץ הלא רצוני מתרחש כאשר בשריר חסר הנוזל הזה בגלל התייבשות. המעטפת מתכווצת כך שסיבי השריר נכלאים בתוכה ויוצרים את התחושה שהם מתקצרים למעשה והתנועה שלהם מוגבלת כך גם נוצר הכאב. בגלל זה גם אין מצב של הרפיה כמו שיש בתנועה רצונית ונשלטת על ידנו. אנחנו מרגישים נוקשים ותפוסים לחלוטין.
 
 

ומה יש לעשות בעת הכיווץ השרירי?

 
 
 
יש סיבות רבות לכיווצי שריר וחלקם אנטומיים וחלקם כימיים זה יכול לקרות בגלל מאמצים אינטנסיביים של השרירים מבלי לנוח מספיק, זה יכול לקרות בגלל הקרעים שנוצרים ברקמות בגלל המאמץ שיוצרים את הכאב, זה יכול להיות בגלל סטטיות ממושכת והימנעות מפעילות גופנית שמפתחת את השריר וגורמת לזרימת הדם באופן טבעי. הימנעות מתנועה גורמת לניוון שרירים ורקמות וזה יכול לקרות בגלל בעיות מטבוליזם ותזונה לקויה. כלומר, כל אחת מהסיבות יכולות לקרות ולכן יש לאבחן את המקור שלהן בצורה מקצועית ולתת להן מענה יסודי כמו שיכולים לתת במרכז לפיזיותרפיה ירושלים, שבו מתרכז מאגר אנשי מקצוע מהשורה הראשונה.
 
 
פנו אלינו לקבלת יעוץ שיוכל לעזור לכאבים שלכם - 072-3225662