הלוקס ולגוס

 
אם הבחנתם שהבוהן שלכם ברגל קצת שונה מהרגיל, אם שמתם לב שהיא פונה כלפי האצבעות האחרות ובשורש הבוהן יש בליטה לכיוון פנים, אתם לא לבד. כ-16% מאוכלוסיית העולם המערבי סובלת מהבעיה הזו, בעיה שכבר יש לה שם – "הלוקס ולאגוס" או בשמה העברי – "בוהן קלובה". רוב אלו שסובלים ממנה הינן נשים והיום יש מעל ל-130 סוגי ניתוחים לתיקון הבעיה, מה שאומר שהיא נפוצה מאוד מצד אחד, אבל גם לא בטוח שהפתרון יהיה בניתוח אם יש כל כך הרבה ניתוחים. הנה קצת מידע על בוהן קלובה ועל שני סוגי הניתוחים העיקריים שניתן לעשות, ועוד לפני זה, מהם הגורמים לבעיה הכול כך נפוצה (יחסית) הזו.
 

הגורמים לבעיה

 
 
אז מהן הסיבות שגורמות לבעיה הזו? כמו בעיות בריאות אחרות, הסיבה הראשונה הינה גנטית. אם לאימא שלכם יש בוהן קלובה או לסבתא שלכם יש, יש לכם ובעיקר לכן סיכוי מצוין לסבול מהתופעה גם כן. אך מעבר לגנים יש גם מה שמחמיר את הבעיה והוא קשור בקשר ישיר עולם המודרני – נעלי העקב. רוב רובן של הנשים שסובלות מבוהן קלובה הולכות או הלכו עם נעלי עקב, וזה בולט בעיקר במדינות בהן נעלי עקב נפוצות במיוחד, מדינות מערביות כמו צרפת ואיטליה. גם נעליים צרות עלולות לגרום לבעיה מה שאומר שצריך לקחת את כל זה בחשבון לפני שבוחרים נעליים, גם אם הן המילה האחרונה באופנה.
 
 
 

הבעיות העיקריות

 
בוהן קלובה היא קודם כל בעיה אסתטית. יש נשים רבות שהולכות עם נעלי עקב או סנדלים שהבליטה וזווית הבוהן מפריעה להן והן מחפשות פתרון. מעבר לכך בוהן קלובה עלולה לגרור עמה גם כאבים ודלקות וזו כבר סיבה לטפל בבעיה אם היא מעבר לפן האסתטי. אם תפנו לקופת החולים בכדי לבקש מימון לניתוח בוהן קלובה, אם מדובר רק על בעיה אסתטית לא תקבלו מימון לניתוח לעומת דלקות וכאבים שכבר משנים את הסיפור לגמרי ומאפשרים לקבל מימון לניתוח לתיקון הבוהן הקלובה.
 

שיטות לניתוח

 
ניתוח הלוקס ולגוס הוא ניתוח שבעיקרו נועד בשביל ליישר את העצם למנח הרגיל. אפשר לעשות אותו בשיטה הפתוחה ואפשר לעשות אותו בשיטה הסגורה (הזעיר פולשני) כשבשיטה הפתוחה חותכים את העור, פותחים את קופסת המפרק, מנסרים את עצם הבוהן הבסיסית ומקבעים אותה ישרה באמצעות ברגים ובשיטה הסגורה מתבצע חתך זעיר בעור שדרכו מוחדר מקדח זעיר, העצם נחתכת ומקובעת בברגים. בשיטה הסגורה הסיכויים לפגוע בכלי דם, בעצבים או בגידים נמוך מאוד וטווח התנועה של המפרק נפגע פחות. בשני סוגי הניתוחים ההחלמה יכולה לקחת כחודש וחצי – חודשיים.
 
 

פיזיותרפיה והלוקס ולגוס

 
 
בוהן קלובה דורשת אם כן במקרה שהיא מלווה בכאבים או דלקות ניתוח, ולאחר הניתוח טיפול פיזיותרפיה יכול לזרז את תהליך החזרה לשגרה. פיזיותרפיה לאחר ניתוח בוהן קלובה יכולה להתחיל כטיפול פאסיבי, מה שאומר שרק המטפל מבצע את התנועות למטופל והמטופל אינו זז. כך לאט לאט טווח התנועה של מפרק הבוהן מתארך מה שמסייע לחזור לשגרה ולפעילות במהירות רבה יותר. בשלב הבא הטיפול הינו אקטיבי מה שאומר שהמטופל מבצע תרגילים שהוטלו עליו על ידי המטפל ובפיקוחו.
המטפל גם מסייע להתאים למטופל אביזרים שונים העשויים להקל על הכאב כמו סד לילה, מפריד סיליקון, מדרס ייעודי, נעליים ייעודיות ואביזרים נוספים.

 
פנו אלינו וקבלו את כל המידע שאתם צריכים!