דימות רפואית

 
אל תבהלו מתוצאות הדימות הרפואית!
דימות רפואית כגון צילום רנטגן, אולטרא-סאונד, תומוגרפיה ממוחשבת ותהודה מגנטית יכולה להיות שימושית ביותר ע"מ לגלות בעיות רפואיות חמורות כמו שברים, נקעים, קרעים, גידולים וכו'.

אבל, לאחר שבעיות חמורות נשללו ע"י הרופא המטפל, ממצאים מינורים לא יכולים להסביר את רוב הכאבים.

בעצם לא רק שתוצאות דימות לא עוזרות, אלא הם יכולים גם להזיק מנקודות מבט פסיכולוגית . מחקרים רבים מחזקים את גישה זו.

כאשר פציאנט מקבל את הבסורה המרה שיש לו ארטריטיס, בלט דיסק, ניוון סחוס, קרע בגידים וכו', הוא הופך שבוי מתוצאות הדימות והמחקרים מראים כי הוא מבקר יותר אצל הרופא, הכאב נשאר לאורך יותר זמן, ומכך יותר חוסר תפקוד והרגשת חולי מתמשך.

לאלן מספר עובדות חשובות לגבי דימות רפואית שכדאי להפנים ע"מ לא ליפול במלכודת.

מחקרים מראים כי ניוון דיסק בחוליות המותניים נמצא אצל 40% מהאנשים מתחת לגיל 30 ואצל 90% מאלה מעל גיל 50.

מחקרים אחרים הראו כי אצל גברים צעירים בריאים בני 20-22 ללא כאב גב תחתון, 48% מהן הראו לפחות דיסק אחד עם ניוון ו- 25% מהם הראו בלט דיסק.


 
דימות רפואית - מרכז הפיזיותרפיה
 

המסקנה

 
 
אין צורך להבהל משינויים בעה"ש, מעבר לגיל 20 הם נורמלים לחלוטין.
בעה"ש הגבי נמצאו תוצאות דומות ובעה"ש הצווארי אצל 98% מהאנשים, נשים וגברים כאחד שלא התלוננו על כאבים נמצאו שינויים ניווניים ב-MRI.
כ"כ נעשה מחקר במשך 10 שנים בו השוו את ה- MRI של אנשים בריאים ללא כאב צוואר לאלה של אנשים שעברו מכת שוט, 75% מ-2 הקבוצות הראו בלטים בדיסקים של הצוואר.

מכאן ניתן להסיק כי אם לרוב רובם של המבוגרים הבריאים יש ניוון בדיסק ובלט דיסק, אזאי אלה שייכים לתהליך ההתבגרות הרגיל. לכן שינויים ארטריטים של הצוואר ובלטים בדיסק אינם יכולים להיות הסבר משביע רצון לכאב צווארי , אחרת ל98% מהאוכלוסיה היתה סובלת מכאבי צוואר.


 
 

ומה לגבי פרקים אחרים בגוף?

 
בפרקים אחרים בגוף ניתן להתבונן באותה תופעה של חוסר קורלציה מובהקת בין רמת השינויים הנצפים בדימות לבין הכאבים מהם סובל האדם: 50% מהאנשים מעל גיל 60 מראים קרעים בגידים של הכתף ב-MRI או באולטרא-סאונד מבלי שסובלים כאבים.
הטכנולוגיה הביאה לנו כלים מופלאים לאיבחון בעיות קשות אך לגבי בעיות מינוריות דהיינו המגוון הרחב של בעיות שריר-שלד שמלווה את בן האדם לאורך חייו, אין כמו בדיקה פזיקאלית מקיפה, במטרה לאתר את סימפטומים ואת הסימנים של הבעיה ולטפל בהם ביחד עם שינויים קלים באורח החיים. התוצאות יהיו מספקות ביותר.