ברך רצים RUNNER'S KNEE

 
חלק ניכר מפציעות הספורט, נקראות על שם ענף הספורט שבו הן שכיחות במיוחד וברך רצים היא אחת מפציעות אלה. למעשה ניתן לכתוב כי פציעה זו הרוויחה את שמה ביושר: קרוב לשליש מהאנשים העוסקים בריצה באופן חובבי או מקצועי, יסבלו בשלב כזה או אחר מ"ברך רצים". יש רק לציין כי בדומה לכל פציעות באשר הן, גם פציעה זו יכולה להתרחש גם באנשים שלא עוסקים כלל בספורט. בדיוק כמו שמרפק טניס יכול להופיע גם באנשים שלא שיחקו טניס מעולם.
 

מה הם התסמינים של ברך רצים?

 
התסמין העיקרי שבו פציעה זו באה לידי ביטוי הוא כאב בדרגות חומרה שונות במפרק הברך. הכאב בדרך כלל מתמקד מסביב ומתחת לעצם הפיקה, בחלק הקדמי של הברך. הכאב בדרך כלל מחמיר כאשר המטופל הולך בשיפוע (עליה או ירידה), קופץ או משתופף אך מצד שני תיתכן החמרה גם אחרי הימנעות ממושכת מתזוזה. כך לדוגמה מטופלים רבים הסובלים מברך רצים, מתלוננים על כאבים לאחר קימה מכיסא הקולנוע למשל.
 
  • מי נמצא בסיכון לסבול מברך רצים?
ברך רצים מתפתחת בעקבות עומס יתר על מפרק הברך. אי לכך כל אדם שמסיבה כזו או אחרת סובל מעומס יתר על מפרק הברך, עשוי לסבול בהמשך מברך רצים. להלן כמה מגורמי הסיכון המרכזיים להתפתחות של פציעה זו:

  • מנח לא תקין של כף הרגל – מנח לא תקין של כפות הרגליים עשוי להוביל לחלוקת עומסים לא מאוזנת ולהיווצרות של עומס יתר על מפרקי הברכיים. אי לכך אנשים עם פלטפוס (כף רגל שטוחה) או עם קשת גבוהה מהנורמה, עשויים בהחלט לפתח במהלך הזמן ברך רצים.

  • משקל יתר – עודף משקל והשמנת יתר תורמים להגברת העומס שעל מפרקי הברכיים לעמוד בו. כתוצאה מכך, גם אדם שלא עוסק כלל בספורט, עשוי למצוא את עצמו סובל מכאבי ברכיים עוצמתיים.
  • שינויים בשרירים הקשורים למפרק הברך – ישנם שרירים רבים התומכים במשקל הגוף, המונעים מצב של עומס יתר על מפרק הברך. במצב שבו השרירים השונים לא מסוגלים לבצע את התפקיד שלהם בצורה תקינה, יתכן שייווצר עומס יתר על המפרק. כך לדוגמה חולשה של שרירי הירכיים יכולה להגדיל את הסיכון לברך רצים וכנ"ל לגבי קיצור של שרירי מכופפי הברך למשל.
  • עיסוק בענפי ספורט מסוימים – לא רק אצנים ורצים נמצאים בסיכון לברך רצים, אלא גם ספורטאים חובבים ומקצועיים כאחד, העוסקים במגוון רחב ביותר של ענפי ספורט אחרים. בין היתר מדובר בשחקני כדורסל, טניס, כדורעף ועוד.
  • אנשים מבוגרים – ישנו מגוון רחב של תהליכים ניווניים המתרחשים באופן טבעי עם ההתקדמות בגילאים, הבאים לידי ביטוי בשחיקת הסחוס המפרקי למשל. שינויים אלה מגדילים את הסיכון לברך רצים וכאשר ישנם מספר גורמי סיכון, הסיכון גבוה במיוחד. הכוונה היא למשל לאנשים מבוגרים הסובלים מעודף משקל.
 

מה הטיפול המומלץ לסובלים מברך רצים?

 
הטיפול הבסיסי והשמרני כולל הימנעות מפעולות הגורמות להחמרת הכאבים, קירור המקום באמצעות קומפרסים קרים (קוביות קרח עטופות במגבת), חבישה של הברך והגבהה של הרגל. בנוסף הסובלים מברך רצים נעזרים לרוב בטיפולי פיזיותרפיה ובמגוון שיטות מתחום הרפואה האלטרנטיבית כמו דיקור סיני. טיפולים נוספים כוללים שימוש בתרופות נגד דלקת, קינזיו טיפינג, טיפולי טריגר פוינט ועוד.
 
ב"מרכז הפיזיותרפיה ירושלים", שהוקם לפני יותר משלושה עשורים (1984), נצבר לאורך השנים ניסיון רב בטיפול בספורטאים חובבים ומקצועיים המתמודדים עם ברך רצים. צרו קשר עוד היום עם "מרכז הפיזיותרפיה ירושלים" בטלפון מספר 072-3225662 ועשו את הצעד הראשון להחלמה.