ארגונומיה

 
 
ארגונומיה על קצה המזלג - מרכז הפיזיותרפיה
 
 
 
ארגונומיה או "הנדסת אנוש" הוא תחום מדעי שעוסק באינטראקציה שבין האדם למוצרים טכנולוגיים שונים, לכלי עבודה, לרהיטים ולסביבת העבודה. המונח ארגונומיה הוא למעשה צירוף של שתי מילים בשפה היוונית. המילה "ארגו" משמעותה עבודה ואילו פירוש המילה "נומוס" ביוונית הוא חוק.

 
 
 
 
ברוב מדינות העולם, המונח הנדסת אנוש והמונח ארגונומיה חופפים, אך בישראל בדרך כלל משתמשים במונחים לתיאור שני דברים שונים:

  • במונח ארגונומיה נהוג להשתמש לתיאור ארגונומיה פיזיולוגית, תחום שעוסק במבנה גוף האדם ובתפקוד שלו בתגובה לעומס פסיכולוגי ופיזיולוגי.

  • במונח הנדסת אנוש נהוג להשתמש לתיאור ארגונומיה הכרתית, תחום שעוסק בתהליכים מחשבתיים ובהשפעתם על היכולת לשלב בין חלקים שונים במערכת לבין האדם המתפעל אותה.
 

פגיעות אורתופדיות כתוצאה מארגונומיה לקויה

 
חוסר התאמה בין הציוד המשמש לעבודתו לבין מבנה גופו של האדם עלול להוביל למגוון רחב של בעיות במערכת השריר והשלד. בדרך כלל מדובר בפגיעות פיזיות שמקורן במאמץ או בעומס רב המופעל באופן חוזר ונשנה על אזור מסוים בגוף. להלן מספר פגיעות נפוצות:

 
 
  • ישיבה ממושכת על כיסא שאינו מותאם לכך גורמת לכאבי גב ואף לפריצות דיסק אצל סטודנטים ואנשים העובדים מול מחשב.
 
 
 
כאבי גב, פריצות דיסק ונזק חמור לעמוד השגרה - חשיבות הארגונומיה
 
 
 
 

טיפול בבעיות אורטופדיות שמקורן בארגונומיה

 
אחד השלבים החשובים ביותר בטיפול בבעיות אורתופדיות שמקורן ארגונומיה לקויה הוא אבחון מקור הבעיה. לפיכך, יש לשחזר בקליניקה של הפיזיותרפיסט את סביבת העבודה של החולה ולדמות את העומסים המופעלים על האזורים השונים בגוף במהלך יום העבודה.

לאחר מכן, יש לטפל בפגיעה הקיימת ולנסות להתאים את סביבת העבודה לגוף המטופל באופן מוצלח יותר, על מנת למנוע החמרה של הבעיה ולהפחית את הסיכוי להתפתחות של בעיות אפשריות בעתיד.

בסופו של דבר, ככל שסביבת העבודה תהיה ארגונומית יותר, לא רק בריאותו של העובד תשתפר, אלא גם איכות העבודה שלו תשתדרג. עם זאת, התעלמות מבעיות ארגונומיות מובילה ברוב המוחלט של המקרים להחמרת הבעיה הקיימת עד לכדי פגיעה בתפקוד לצמיתות.
 

טיפול מקצועי במרכז הפיזיותרפיה ירושלים

 
במרכז הפיזיותרפיה ירושלים עובדים פיזיותרפיסטים מקצועיים המתמחים בטיפול במגוון רחב של בעיות אורתופדיות, לרבות בעיות שמקורן בלחץ או עומס חוזר ונשנה על אזורים מסוימים במערכת השריר והשלד.

אתם מוזמנים ליצור קשר עם אנשי המקצוע שלנו ולתאם תור לפגישת ייעוץ ראשונית עוד היום בטלפון 072-3225662.

כמו כן, באפשרותכם לקרוא מידע מקצועי נוסף ואף לשלוח את פנייתכם באמצעות הטופס המיוחד באתר.